
63% українців заявили про готовність витримувати тягар війни стільки, скільки буде потрібно. Такі дані наводить Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) за результатами останнього опитування.
Соціологи вперше зафіксували зниження частки українців, готових терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. У вересні-жовтні цього року 15% заявили про готовність витримати війну кілька місяців, а 4% — до пів року. Однак більшість, 63%, як і раніше, готові нести тягар війни. Такі дані надали в Київському міжнародному інституті соціології (КМІС) за підсумками опитування, проведеного з 20 вересня по 3 жовтня 2024 року.
Соціологи зазначають, що від початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року до лютого 2024-го ситуація була майже стабільною. Приблизно 71-73% українців заявляли, що готові терпіти війну так довго, як буде потрібно, ще 2-3% вказували на готовність витримати рік. Про коротший період (кілька місяців-пів року) говорили 18-21%.
“Між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше фіксуємо зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно. При цьому все одно більшість українців – 63% – стверджують, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Разом з цим з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про 1 рік, тобто разом про відносно довгий період говорять 69% українців”, — йдеться у повідомленні.
При цьому, частка тих, хто говорить про короткий період, залишилася майже незмінною – 19% зараз і 21% у лютому 2024 року (різниця в межах похибки). Водночас зросла частка тих, хто не зміг визначитися з відповіддю — з 4% до 12%, що може свідчити про посилення загальної невизначеності серед українців.

“Проте на Півдні і Сході динаміка значно більш відчутна. На Півдні з 71% до 57% стало менше тих, хто говорить про умовно довгий період (1 рік, або стільки, скільки буде треба), зокрема, з 68% до 50% стало менше тих, хто говорить про стільки, скільки буде треба. Разом з цим немає значного зростання тих, хто говорить про короткий період – 24% у лютому і 26% зараз. Натомість з 4% до 17% стало більше тих, хто не визначився зі своєю думкою”, — йдеться у повідомленні.
На Сході (у Донецькій та Харківській областях) у лютому 73% підтримували тривалий період, зокрема 70% з них були готові витримати стільки, скільки буде потрібно.

“Зараз – 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде. Натомість з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою”, — зазначають соціологи.