Що робити, якщо вас оголосили в розшук через мобілізацію: поради юриста

Поради для оперативного вирішення ситуації з оголошенням у розшук.

Якщо людину оголошено в розшук, вона може врегулювати це питання, добровільно звернувшись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, надавши всі необхідні документи.

Про це розповів юрист у сфері військового права Ярослав Звоненко, передає РБК-Україна.

Фахівець рекомендує для оперативного вирішення проблеми самостійно прийти до ТЦК із документами, що засвідчують особу, та пояснити причини відсутності. Додатково варто скористатися підтримкою адвоката, щоб захиститися від можливих неправомірних дій.

За словами експерта, якщо є обґрунтовані причини, такі як проблеми зі здоров’ям або сімейні обставини, потрібно надати відповідні підтвердження, наприклад, медичні довідки чи свідоцтва. Якщо оголошення в розшук є незаконним, громадянин має право оскаржити дії ТЦК та СП у судовому порядку, особливо якщо повістка не була вручена або є право на відстрочку.

Розшук можна умовно поділити на три типи: адміністративний, “внутрішній” у ТЦК та СП і кримінальний. Людину можуть оголосити в розшук через різні причини, зокрема за відмову від проходження військово-лікарської комісії, неявку за повісткою, невідповідність облікових даних або якщо ТЦК та СП не отримали необхідну інформацію з інших реєстрів.

Експерт уточнив, що спочатку особу вносять до “внутрішнього” розшуку в ТЦК та СП, де інформація про порушення потрапляє в систему “Оберіг” у розділ “Порушення ВО” (військовий облік). Згодом начальник ТЦК та СП направляє заяву до голови управління Національної поліції, що ініціює адміністративний розшук. Це регулюється статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і статтею 27 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

У випадку ухилення від мобілізації особу можуть оголосити в кримінальний розшук за статтею 336 Кримінального кодексу України після вручення їй повістки для відправки.