
Перемир’я чи пастка: європейські держави остерігаються домовленостей США з росією без участі України.
Трамп провів перемовини з путіним, однак Кремль відхилив пропозицію 30-денного припинення вогню.
США сигналізували європейським партнерам, що їхнім головним пріоритетом є припинення активних бойових дій та подальше обговорення питань безпеки України.
Про це інформує Bloomberg з посиланням на власні джерела.
Такі сигнали можуть певною мірою заспокоїти союзні країни, які висловлюють занепокоєння щодо можливості прийняття Сполученими Штатами рішень без консультацій з європейськими партнерами, що могло б послабити як Україну, так і загальну архітектуру безпеки в Європі.
Ці побоювання посилилися після телефонної розмови між Дональдом Трампом та Володимиром путіним. За інформацією джерел, російська сторона не прийняла пропозицію Вашингтона щодо 30-денної паузи у бойових діях. Натомість путін погодився лише обмежити удари по енергетичній інфраструктурі України, висунувши умову припинення поставок озброєння та розвідувальних даних для українських збройних сил.
Після спілкування Трамп написав у Truth Social: “Цей процес зараз у повному обсязі, і ми, сподіваюся, в ім’я людства виконаємо цю роботу!”
Санкційний режим проти росії залишається важливим інструментом впливу. Представники США та ЄС підкреслюють, що обмежувальні заходи діятимуть до досягнення політичного врегулювання. Водночас союзники готові посилити санкційний тиск, якщо Москва не проявить готовності до компромісу.
Після зустрічі з Трампом генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що нормалізація відносин з РФ можлива після завершення бойових дій, але паралельно необхідно продовжувати тиск на Кремль.
Зі свого боку, очільник МЗС Литви Кястутіс Будріс наголосив, що наразі навіть думки про відновлення відносин з РФ неприйнятні. На його переконання, росія повинна припинити війну, повернути окуповані території та виплатити компенсації Україні.