
Reuters: Військові видатки та міжнародні санкції руйнують економіку рф, незважаючи на пропагандистські заяви.
Поточна економічна модель російської федерації підтримується лише короткостроковими фінансовими вливаннями у військово-промисловий сектор, що не має довготривалої перспективи.
Незважаючи на самовпевнені заяви Кремля про економічну стабільність, реальна ситуація в країні стрімко погіршується. Російська економіка фактично перебуває у все більш критичному стані — через надмірні військові витрати, всеохоплюючі міжнародні санкції та недостовірну державну статистику.
Про це йдеться в аналітичному матеріалі, підготовленому для міністрів фінансів Європейського Союзу, як повідомляє міжнародне інформаційне агентство Reuters.
Фахівці Стокгольмського інституту економіки перехідного періоду (SITE) підготували документ, в якому підкреслюють, що сучасна фінансова система рф тримається виключно на короткострокових фінансових вливаннях у військово-промисловий комплекс, однак така модель підтримки не має стратегічної перспективи.
«Воєнні фіскальні стимули дають тимчасовий ефект, але базуються на непрозорому фінансуванні, викривленому розподілі ресурсів і виснаженні резервів. У перспективі така система просто не витримає», — зазначається у звіті.
Економічна дійсність російської федерації суттєво відрізняється від картини, яку створює офіційна статистика. Наприклад, Кремль заявляє, що у 2024 році валовий внутрішній продукт країни зріс на 4,3%. Проте, як пояснює директор SITE Торбйорн Бекер, ці показники не можна вважати об’єктивними: російська влада, ймовірно, штучно занижує рівень інфляції, щоб створити ілюзію економічного зростання.
З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Європейський Союз затвердив уже 16 пакетів санкцій. Аналогічні обмежувальні заходи запровадили також Сполучені Штати, Велика Британія, Канада та Японія. Ці санкції значно вплинули на основні джерела надходжень до російського бюджету — експорт нафти, природного газу та вугілля.
Водночас витрати Кремля на ведення війни продовжують зростати. Це додатково підриває бюджетну стабільність країни, стверджують експерти. Хоча офіційно Москва звітує про бюджетний дефіцит на рівні 2% ВВП, аналітики SITE припускають, що реальні показники можуть бути вдвічі гіршими. Частину видатків на війну росія просто приховує через банківську систему, не відображаючи їх у публічній статистичній звітності.
Єврокомісар з економіки Валдіс Домбровскіс вже підтвердив, що Європейська комісія поділяє висновки експертів. За його словами, справжній стан російської економіки значно гірший, ніж це намагаються представити офіційні дані.